top of page

        Кабінет психолога

 

Контакти  щодо психологічної підтримки

 

      Перша психологічна допомога – це загальновизнана, проста й дієва методика забезпечення первинної підтримки людей у кризових ситуаціях. Національна психологічна асоціація за підтримки партнерів створила гарячу лінію, яка працює у форматі аудіо та відео дзвінків.

            Телефон практичного психолога Дегтярьової Юлії Миколаївни (093) 125 56 95

изображение_viber_2025-03-05_12-31-07-966.jpg

06.03.2025 р.

09.09.2024 р.

Підтримка дітей під час стресових ситуацій

         У часи небезпечної ситуації стрес викликає сильні емоції і невпевненість у всіх нас.  Як дорослим впоратися з такими емоціями, а відтак допомогти дитині? Радимо скористатися порадами від ізраїльських колег.

               Слухайте
       Одні діти хочуть говорити про стресогенну ситуацію, другі — ні. Обидві реакції — нормальні й природні. Якщо дитина хоче поговорити, дайте їй змогу в комфортних умовах поділитися думками й поставити запитання. Уважно вислухайте дитину, при цьому зверніть увагу на мову її тіла, емоції та спонукайте її до спокійної розмови.

Якщо дитина не хоче наразі спілкуватися, не змушуйте її говорити. Продовжуйте спостерігати за дитиною й наголосіть, що готові її вислухати, коли вона захоче виговоритися.

                Не уникайте складних розмов

      Дорослі хочуть захистити дитину від тривожних переживань. А тому намагаються уникати складних розмов, які, на їхню думку, можуть зумовити в дитини негативні емоції. Утім, дитину засмучує власне стресогенна ситуація, а не розмови про неї.

Запропонуйте дитині поговорити й поставте їй відкриті запитання: «Що б ти хотів (-ла) знати?» або «Що ти відчуваєш?». Нехай інтереси та думки дитини визначають тему розмови. Якщо не можете відповісти на те чи те запитання, зізнайтеся у цьому дитині. А відтак скористайтеся нагодою побути «учнем» і разом із дитиною дослідить питання, яке її цікавить. Переконайтеся, що не надаєте зайву інформацію, не вживаєте незрозумілі дитині слова.

                Контролюйте контент, який споживає дитина

       Наразі по телебаченню та в соціальних мережах детально висвітлюють воєнні події, які відбуваються в країні. Цей контент часто містить фото та відеоматеріали, які не призначені для дітей. Крім цього, навіть дошкільники можуть самостійно шукати відповіді на запитання, які їх цікавлять, в інтернеті. Намагайтеся стежити, якої якості та в яких обсягах інформацію отримує дитина, і будьте готові інтерпретувати та пояснити те, що вона не зрозуміла.

              Будьте готові до будь-яких запитань та реакцій дитини

      Будьте готові до того, що дитина ставитиме запитання про війну. Відповідаючи, стежте за тоном голосу, зберігайте спокій і будьте чесними з дитиною. Поясніть дитині, зважаючи на її вік, що наразі відбувається в країні, і що ви та інші люди робите для того, щоб захистити її та вашу сім’ю. Адекватно реагуйте на відповіді та додаткові запитання дитини.

Діти по-різному реагують на стресогенні події. Це залежить від віку та характеру дитини, та того, чи мала вона травмівний досвід у минулому. Немає правильної чи неправильної емоційної реакції на страх чи тривогу. Тож будьте готові до того, що у дитини може змінитися настрій, поведінка, щоденні звички, зокрема апетит і режим сну. Адекватно й співчутливо реагуйте на такі зміни. Однак зауважте, що вони нормальні, якщо тривають протягом короткого періоду часу. Якщо дитина постійно відчуває стрес, погано почувається й не може нормально жити, зверніться по допомогу до практичного психолога.

               Потурбуйтеся про себе

     Ніхто не застрахований від емоцій, викликаних труднощами. Визначте свої реакції і почуття та приділіть їм увагу. Пам’ятайте, що ви — надійний ресурс для вашої дитини, а тому найліпший спосіб допомогти їй — подбати про свій стан та психічне здоров’я.
Поділіться з дитиною техніками, які допомагають вам долати стрес, позбуватися негативних емоцій, тілесних затисків. Якщо відчуваєте, що вас переповнюють емоції і вам складно з ними впоратися, зверніться по допомогу до фахівця — практичного психолога, психотерапевта здоров’я.

               Підтримуйте рідних і приймайте підтримку

      Сім’я — найліпше джерело підтримки у складних ситуаціях, зокрема і під час війни. Тож покладайтеся на своїх батьків, братів і сестер і самі допомагайте їм. Війна та труднощі, які вона зумовлює, — можливість для сім’ї не лише продемонструвати свою стійкість, а й зміцнити родинні зв’язки.

               Вірте у краще

      Зберігайте оптимістичний настрій і дивіться в майбутнє. Люди, сподіваються на краще й позитивно мислять, розвивають стійкість і підвищують свої шанси впоратися з негараздами й при цьому зберегти свій добробут та психічне здоров’я.

 Загальні рекомендації для батьків:

Потурбуємось про тіло:

  • намагайтесь якомога менше змінювати звичний ритм життя дитини;

  • побільше сну, відпочинку, позитивних вражень;

  • організуйте можливість дитині для «розрядки» напруги - заняття спортом, танцями, рухливі ігри;

  • харчування - може бути частим і маленькими порціями, не примушуйте дитину їсти, якщо вона не має апетиту. Харчування може бути легким і корисним (фрукти, овочі, соки);

  • дитині (і вам також) необхідно побільше пити (вода, солодкий чай, компот, сік, морс);

  • не відмовляйте дитині у солодкому. Неміцний чай із цукром, цукерка, чашка какао викликають позитивні емоції, почуття безпеки та стимулюють роботу мозку;

  • не бійтесь зайвий раз обійняти, погладити дитину, потримати її за руку, зробити масаж або покласти руку на плече. Позитивні тілесні контакти дуже корисні для зняття напруги;

•   теплий душ або ванна також допоможуть зняти зайву напругу.

 Потурбуємось про емоційну стабільність:

  • не варто дозволяти дитині на самоті дивитися телевізійні новини. Взагалі, чим менше теленовин із місць страшних подій побачить дитина, тим краще. У будь-якому разі, навіть якщо ваша дитина - підліток, вона потребує пояснення вашого ставлення до подій;

  • створіть атмосферу безпеки (обіймайте дитину якомога частіше, розмовляйте з нею, приймайте участь в її іграх);

  • подивіться разом з дитиною «хороші» фотографії - це дозволить звернутися до приємних образів з минулого, послабить неприємні спогади;

  • читайте книжки - оповідання і казки, де описуються сюжети подолання страху героями;

  • якщо дитина відчуває тривогу або страх, ви можете забезпечити для неї свою спокійну присутність, ненав'язливий фізичний контакт (обійняти, взяти за руку), тепло ( укрити, дати теплий чай). Важливо говорити, що ви - поруч, що все добре, вона у безпеці;

24.04.2024 р.

    В квітні 2024 року в закладі дошкільної освіти комбінованого типу (ясла-садок) № 23 «Струмок» був проведений «Тиждень психології» практичним психологом Дегтярьовою Юлією з метою підвищення психологічної компетентності учасників виховного процесу; створення атмосфери емоційного благополуччя; формування інтересу дорослих до світу дитини, прагнення допомагати йому в індивідуально-особистісному розвитку.

19.09.2023 р

IMG-e843b7740f5a9a740b8713f0c7346ba4-V.jpg
IMG-8a6c9fd5ffd8cff9e5a91e6ed0b088d1-V.jpg

Що таке панічна атака і як

допомогти у разі її появи дитині

                                                           Що таке панічна атака

   Це раптове відчуття сильного страху без реальної небезпеки чи очевидної причини. Напади часто відбуваються, коли людей щось непокоїть або вони пережили складний чи стресовий досвід. Також вони можуть бути наслідком перенесених хвороб. Панічна атака може тривати до 30 хвилин.

      Панічні атаки не загрожують життю. Проте з ними важко впоратися самостійно. Крім того, без професійної допомоги вони можуть із часом посилитися.

Якщо епізоди панічних атак повторюються, обов’язково зверніться до фахівців. Причиною панічних атак може бути багато чинників — як зовнішніх, так і внутрішніх. Тільки фахівець може визначити, як можна допомогти.

     Прояви панічної атаки:

  • прискорене серцебиття;

  • задуха, прискорене або ускладнене дихання;

  • оніміння або тремтіння рук і ніг;

  • нудота та дискомфорт у шлунку;

  • запаморочення;

  • світло здається яскравішим та інтенсивнішим;

  • сльози, незмога перестати плакати;

  • відчуття, ніби людина «застигла» та не може рухатися.

Що викликає панічні атаки

   Причини панічних атак можуть бути різні, в тому числі проблеми зі здоров’ям. Тому варто проконсультуватися не лише з психологом/психотерапевтом, а й із лікарем, щоб виключити всі ризики.

    Як допомогти дитині, яка переживає панічну атаку

   З панічною атакою можна впоратися самостійно, знаючи потрібні прийоми й техніки. Але зняти інтенсивність симптому не означає назавжди його позбутися, тому важливо звернутися по допомогу до фахівця.

   Техніки впливають на цикл панічної атаки: думки — поведінка — тілесні відчуття — емоції. Для того щоб розірвати коло чи цикл панічної атаки, можна впливати на кожен із цих елементів. Під час панічної атаки дитина може відчувати, що втрачає контроль. Ви здатні допомогти дитині «заземлитися» за допомогою деяких вправ.

Дихальні вправи

Дихання животом заспокоює та допомагає кисню швидше наситити кров. Техніка складається з трьох кроків:

Крок 1. Покладіть руку на живіт.

Крок 2. Зробіть кілька усвідомлених вдихів та видихів. Наприклад, 5 секунд вдих, 5 секунд видих, вдих через ніс і видих через рот.

Крок 3. Поясніть дитині, що коли вона вдихає, то м’яко надуває свій животик, як повітряну кульку, а коли видихає, повітря ніби повільно виходить із кульки.

Сконцентруйтеся на диханні: одну руку складіть як човник і накрийте нею губи, іншу руку покладіть на живіт. Видих — рука йде вниз до грудей, вдих — рука підіймається до рота.

Інші вправи та техніки для роботи з дитиною

  • Знайти кілька предметів одного кольору і перелічити їх.

  • Порахувати кроки до якогось предмета.

  • Стискати поперемінно правою та лівою рукою руку дорослого.

  • Рахувати від десяти до одного.

  • Покласти руку на живіт приблизно на три пальці нижче за

  • сонячне сплетіння та постукати по цьому місцю.

  • Потерти кінчик носа.

  • Злегка натиснути на очні яблука з двох боків.

  • Змочити губи водою, сполоскати рота.

  • Витягнути язика якомога далі — ніби намагаючись торкнутися ним грудної клітки.

  • Подивитися праворуч якомога далі, не повертаючи голови,

  • затримати погляд на 15–20 секунд, потім перевести погляд

  • прямо, потім подивитися ліворуч якомога далі, потім знову прямо.

  • Розтерти руками тіло.

  • Розтерти точку між підмізинним пальцем і мізинцем.

  • Покласти руки на ребра, щоб відчути, як вони під час дихання розширюються, підіймаються.

 Можна обрати кілька із запропонованих варіантів дій. При цьому важливо розуміти, що це екстрена допомога. Важливо шукати можливість впливати на причину панічної атаки.

01.02.2023 р.

     Практичний психолог Дегтярьова Юлія Миколаївна та музичний керівник

Квас Валентина Василівна провели бінарне інтегроване заняття  з дітьми старшої групи № 5 № 6 «Подорож у зимову казку».

     Діти та дорослі отримали велике задоволення від проведеного заходу.

DSC_0058.JPG
Черкаський ЗДО № 23 "Струмок"

Україна, Черкаська область,

м.Черкаси, пров. Черкаський 12

dnz23@ukr.net

​Тел.:  0472-64-15-52

© 2019 Черкаський ЗДО № 23 "Струмок"

bottom of page